Televizyonun İnsan Üzerinde Etkisi

2013-09-14 02:10:00

Ülkemizde o kadar çok genç nesil , saf ve yontulmamış beyin varken çok az kayda değer önemli işler başaran insan yetiştiriyoruz. Bunu orana vurursak durumun içler acısı olduğunu göreceğiz. Ama şöyle bir düşündüğümüzde iki yüzlü , dolandırıcı gibi sıfatlara sahip o kadar çok insan var ki .. Hemen hemen herkes saman altından su yürütmeye çalışıyor..

Ben bu durumu bir nedene bağlayacağım kendimce.

Uydu ve karasal yayınlarında olan kanalları hepimiz biliyoruz. Bu kanallarda yayınlanan tv programları , diziler veya filmlerin konuları da belli. Karakterlerin çoğu entrika peşinde , birbirlerinin arkasından oyun çeviren karakterler.İzleyicisini salak yerine koyan hep ağlatmaya veya kavga etmeye teşvik eden programlar. Ya da sadece para üzerine kurulmuş izleyiciyi güldürüp katılan kişiyi rezil etmeye çalışan yarışma programları. Tekrardan not düşmek istiyorum , hepsi böyle değil ama çoğunluğunu bunlar oluşturuyor.

Ne bir spor kanalı ne bir belgesel kanalı ne de beyni çalıştıran düşünmeyi sağlayan bir yarışma kanalı var. Bu kanallar hep paralı yayınlarda. En basitinden oturup bir kendi tuttuğum takımın maçını izleyeyim desen izleyemiyorsun evinde o yayın kuruluşu yok ise. Maçı geçtim özetini bile izleyemiyorsun.

Daha sonra ülkemiz dünya sıralamasında dolandırıcılıkta üst sıraları zorlar iken , spor konusunda orta da yok. Dünya tarafından tanınmış oyuncu , yönetmen veya senarist sayımız bir elin parmağını geçmez. En çok kullanılan elektronik alet olan Tv’yi bir eğitim aracı olarak görmemiz gerek. Gençleri teşvik etmeli düşünmeye zorlamalı biraz. En azından başarıları göstermeli ki dünya çapında ki belki gaza geliriz de bizde bir yerlere gelmeye çalışırız.

Tamam liberalleşiyorsun ona bir şey dediğimiz yokta ülke buna hazır değil. Açlık sınırı asgari ücreti 4 e katlarken bunlar olmuyor. İnsan şeklinde robotlar yetişiyor adeta.

Televizyon bir çöplük haline dönüştü artık. Bilgilendirici olmalı biraz.

Bunu bir çok insan söylüyor zaten farklı bir şeyden bahsettiğimde yok burada. Olur ya olmaz ama belki şansa yetkili mercilerde biri okurda bir yararım olur. Çok genel bir konu ama televizyon evlerde +1 kişi olduğundan bunun değişmesi gerektiğini düşünüyorum.

Sayın Okan Bayülgen bu konu da ses getirmek için film yapmıştı yeterince değerli görülmedi o film. Üst mevkilerdekilerin insan yaşamını değiştirecek bu yapımlara girmesi gerek. Karasal ve uydu yayınında ki kanallar bir denese aslında bu tür programların ne kadar çok izlendiğini görecekler bence. Reytingleri hava da kapacaklar. Sadece bir denense belki o zaman televizyon tarihimiz değişir ..

                                             

                                                                                                                                                                     

682
0
0
Yorum Yaz